Potraviny & Výživa

Podle ájurvédy musí výživa harmonizovat naše fyzické tělo, naši vitální energii a naši mysl. Dobrá výživa není pouze o konzumaci výživných potravin, ale také o vytváření harmonického prostředí jako podpory pro naši pozornou a klidnou mysl stejně jako pro naši silnou vitalitu a pránu.Fruits.jpg

Osobní konstituce hraje významnou úlohu ve výživě, neboť ne všechny potraviny působí harmonicky a dávají výživu všem konstitucím. Konzumace potravin, které jsou výživné a působí harmonicky pro vaše tělo, vitál a mysl, bude dodávat pránu vaší osobní konstituci a vytvářet obrovskou léčivou sílu uvnitř vás.

Ájurvéda klade značný důraz na dobré zažívání, během kterého se potrava, kterou jíme, přeměňuje na energii, tkáně a ostatní stavební bloky. Když cítíme, že máme málo energie, schopnost těla přeměnit potravu na energii je slabá. Proto je důležité pomoci tělu zvýšit zažívací sílu, zvanou agni.

Když je zažívací síla neboli „agni“ silná, jsme schopni vstřebat výživu z našeho jídla do našich tkání a vylučovat toxiny, které se v těle hromadí jako „áma“. Podle učení ájurvédy je hromadění ámy v tkáních jedním z hlavních předznamenání nemoci.

Aby se zlepšilo vaše zažívání;

  1. ayurveda spices 2.jpg Věnujte pozornost vašemu zažívacímu systému a sledujte pohyby vašich střev a hladinu energie, pozorujte jak se cítíte po konzumaci různých potravin.
  2. Vybírejte si k jídlu co nejvíce čerstvé, čisté a přírodní potraviny, které nejsou zpracované. Využijte vědomosti ájurvédy k výběru toho, co je pro vaši konstituci vhodné.
  3. Jednejte podle toho, co instinktivně cítítě, že je správné pro váš zažívací systém. Jednejte podle toho, co jste se naučili z vašeho pozorování.

Naše zažívací síla „agni“ může být posílena řadou jednoduchých method.

  • Jezte pouze když máte hlad.
  • Přidávejte do jídla koření a bylinky, abyste jej učinili lépe stravitelným.
  • Jezte více syrové stravy, abyste udrželi agni ve vašem těle, buďte opatrní na konzumaci nadměrného množstí, které dlouhodobě vyvádí z rovnováhy agni a váta dóšu.
  • Pijte méně tekutin během konzumace jídla.. 

Potravou pro mé oči je příroda.
Potravou pro můj nos je vůně.
Potravou pro mé uši je duchovní učení.
Potravou pro mou mysl je jasnost.
Potravou pro mé srdce je čistota.
Potravou pro mou duši je Osvobození.
- Sri Chinmoy