Jóga & Meditace

Slovo jóga pochází ze sanskrtu a v překladu znamená spojit, sjednotit nebo upevnit. Z pohledu filozofie jógy to znamená sjednocení našeho nižšího já s naším vyšším já.      Meditation.jpg

Na Západě je termín jóga v dnešním pojetí spojován s hatha jógou a jejími ásánami (pozicemi) nebo formou fyzického cvičení. Ásány v hatha józe byly navrženy, aby do konkrétních pozic vnesly koncentrované vědomí. Tyto pozice mohou cvičícího směrovat do jeho hlubšího já a zároveň vytvářet zvýšenou komunikaci mezi tělem, myslí a vědomím.

Proto praktikování hatha jógových ásán může přinést prospěch nejen našemu tělu a mysli, ale také nám může vytvořit cestu, jak se podívat hlouběji na nás samotné. Ájurvéda klasifikuje jógové ásány v souladu s dóšami – váta, pitta a kapha, aby podpořili a zvětšili účinky léčení. Vata Pitta Kapha.jpg

Významnou roli k dosažení rovnováhy a harmonie v našem každodenním životě může hrát meditace. Meditace je často popisována jako „myšlení, rozjímání, vynalézání, přemítání atd.“, avšak meditace může být daleko hlubším prožitkem čistého vnímání, který nás přenese daleko za pouhý myšlenkový proces.

Meditace nás dokáže spojit se samotným srdcem toho, kým vlastně jsme. Utišuje emoce, uklidňuje a soustřeďuje mysl a umožňuje, aby se pozvolna rozvíjela božská přirozenost, která existuje hluboko uvnitř nás. Skutečně, oduševnělá meditace je jedním z největších pokladů lidstva.

Starodávnou cestou meditace
je těšit se z ovoce odříkání.
Moderní cestou meditace
je zvětšovat plameny aspirace.
- Sri Chinmoy