Žít vědomě

V dnešním světě se stáváme natolik ovlivněni novinkami a děním okolo, že ztrácíme spojení s našimi vlastními potřebami a naší vlastní přirozeností.

Žít vědomě a převzít nad sebou kontrolu je otázkou stanutí se uvědomělým. Je to právě naše uvědomění, které nám umožňuje  naladit své tělo, vitál (pránu) a mysl směrem k jejich nejvyššímu potenciálu. V této kapitole uvádíme několik užitečných rad, jak se udržovat v harmonii a jak kráčet po cestě k naší vlastní dokonalosti.

obr.2 titulni var2.jpg

Znát a rozumět své vlastní ájurvédské konstituci a rozpoznat, které vnitřní i vnější okolnosti ovlivňují vaši rovnováhu, vám pomůže dosáhnout vyrovnanosti, harmonie a radosti v životě.

Abyste určili a udrželi v rovnováze svou konstituci, potřebujete vzít v úvahu životní styl jakým žijete, přehodnotit svoje vztahy a pracovat v rámci parametrů svého prostředí. Každý z nás je jiný, a tak co může být dokonale vyvážené pro jednoho, může vyvolat opačný efekt u druhého.

  • Životní styl je způsob, jakým žijeme, jak si hrajeme nebo pracujeme, a je to také jídlo, které konzumujeme.
  • Vzájemné vztahy znamenají být si vědomi konstituce svých blízkých a těch, se kterými komunikujeme, ve vztahu k naší vlastní přirozenosti.
  • Prostředí je souhrnem podnebí, nadmořské výšky, země a společenské atmosféry, ve které žijeme a pracujeme.

Ve své podstatě musíme neustále činit vědomé volby, abychom se udrželi v rovnováze a starali se o sebe. To posiluje naše porozumění sobě samému a našim vztahům a současně i našemu okolí.

PRO VAŠI INSPIRACI

Sloužit a nikdy se neunavit je láska. — Sri Chinmoy